Cachetmakers Contest Winners

for 2010 Cachets

Click on thumbnails to see larger images

Category 1
Handdrawn/Handpainted
First Place
Bob Emrick
Scouting

Category 1
Handdrawn/Handpainted
Second Place
Art Kober
Doris Miller

Category 2
Handpainted/Printed from original art
First Place
Fred Collins
Mother Teresa

Category 2
Handpainted/Printed from original art
Second Place
Fred Collins
Year of the Tiger

Category 3
Handpainted/Printed from nonoriginal art
First Place
Chris Calle
Year of the Tiger

Category 3
Handpainted/Printed from nonoriginal art
First Place
Dave Dubé
Montana Flags of our Nation

Category 4
Handpainted/Mechanically reproduced
First Place
Doris Gold
Mother Teresa

Category 4
Handpainted/Mechanically reproduced
Second Place
Doris Gold
Monarch Butterfly

Category 5
Printed art/Single color
First Place
Chris Lazaroff
Pansies

Category 5
Printed art/Single color
Second Place
Chris Lazaroff
Mackinac Bridge

Category 6
Printed art/Two colors or more
First Place
Graebner Chapter #17
Year of the Tiger

Category 6
Printed art/Two colors or more
Second Place
Rollin Berger
Kate Smith

Category 7
Computer or Copier art/Single color
First Place
Tom Peluso
Bill Mauldin

Category 7
Computer or Copier art/Single color
Second Place
Tom Peluso
Mother Teresa

Category 8
Computer or Copier Art/Two colors or more
First Place
Tom Peluso
Year of the Tiger

Category 8
Computer or Copier Art/Two colors or more
Second Place
Tom O'Hagan
Year of the Tiger

Category 9
Miscellaneous Medium Cachets
First Place
Doris Gold
Year of the Tiger

Category 9
Miscellaneous Medium Cachets
Second Place
Tom Peluso
Monarch Butterfly

Category 10
Federal and State Duck Covers
First Place
Doris Gold
Wigeon

Category 10
Federal and State Duck Covers
Second Place
Fred Collins
Wigeon

Category 11
Esoteric Covers
First Place
Julian Pugh
Lady Liberty/Flag coils

Category 11
Esoteric Covers
Second Place
Denise Lazaroff
Negro League Baseball

Category 12
Se-tenant Covers
First Place
Chris Calle
Cowboys of Silver Screen

Category 12
Se-tenant Covers
Second Place
Florence "Via" Villasenor
Cowboys of Silver Screen

Category 13
Noncommercial
First Place
Larry Gassen
Holiday Evergreens

Category 13
Noncommercial
Second Place
Kristine Stanzeck
Pansies

Category 14
Event Covers
First Place
Chris Calle
Overland Mail

Category 14
Event Covers
Second Place
Tom Peluso
Doris Miller

Category 15
Foreign Covers
First Place
Dave Bennett and Chris Calle
Marshall Islands
Carousel Horses

Category 15
Foreign Covers
Second Place
Noel Almeida
Australia
Melbourne Cup

Category 16
Rookie of the Year
First Place
Catharine Genaw
Hawaii Statehood

Category 16
Rookie of the Year
Second Place
Carol Stevenson
Monarch Butterfly

Category 17
Juniors age 10 and younger
First Place
Arianna & Ian Calle
Year of the Tiger

Category 17
Juniors age 10 and younger
Second Place
Arianna Calle
Animal Rescue/Dog

Category 18 – Juniors age 11 to 17
First Place
James Hoffman
Animal Rescue/Dog

Category 18 – Juniors age 11 to 17
Second Place
Troy Shah
Sunday Funnies/Garfield

Top Cachet of 2010 Award
Tom Peluso
Year of the Tiger

© 2017 AFDCS Contact Us