Cachetmakers Contest Winners

for 2011 Cachets

Click on thumbnails to see larger images

Category 1
Handdrawn/Handpainted
First Place
Argineh Zadoorian
Save Vanishing Species

Category 1
Handdrawn/Handpainted
Second Place
Bob Emrick
Indianapolis 500

Category 2
Handpainted/Printed from original art
First Place
Fred Collins
Save Vanishing Species

Category 2
Handpainted/Printed from original art
Second Place
Barbara Montgomery
Owney the Postal Dog

Category 3
Handpainted/Printed from nonoriginal art
First Place
Chris Calle
Save Vanishing Species

Category 3
Handpainted/Printed from nonoriginal art
Second Place
Chris Calle
Flag

Category 4
Handpainted/Mechanically reproduced
First Place
Chris Calle
Navajo Necklace

Category 4
Handpainted/Mechanically reproduced
Second Place
Larry Gassen
Indianapolis 500

Category 5
Printed art/Single color
First Place
Chris Lazaroff
Save Vanishing Species

Category 5
Printed art/Single color
Second Place
Chris Lazaroff
Mark Twain

Category 6
Printed art/Two colors or more
First Place
Julian Pugh
Owney the Postal Dog

Category 6
Printed art/Two colors or more
Second Place
Chris Calle
George Washington

Category 7
Computer or Copier art/Single color
First Place
Chris Calle
Mark Twain

Category 7
Computer or Copier art/Single color
Second Place
Tom Peluso
Gregory Peck

Category 8
Computer or Copier Art/Two colors or more
First Place
Doris Gold
Madonna & Child

Category 8
Computer or Copier Art/Two colors or more
Second Place
Doris Gold
Ronald Reagan

Category 9
Miscellaneous Medium Cachets
First Place
Dave Curtis
Save Vanishing Species

Category 9
Miscellaneous Medium Cachets
Second Place
Dave Curtis
Eid

Category 10
Federal and State Duck Covers
First Place
Fred Collins
White-fronted Geese

Category 10
Federal and State Duck Covers
Second Place
Doris Gold
White-fronted Geese

Category 11
Esoteric Covers
First Place
Elena Cornejo
Year of the Rabbit

Category 11
Esoteric Covers
Second Place
Hideaki Nakano
Kansas Statehood

Category 12
Se-tenant Covers
First Place
Fred Collins
Herbs

Category 12
Se-tenant Covers
Second Place
Doris Gold
Civil War

Category 13
Noncommercial
First Place
Larry Gassen
Civil War

Category 13
Noncommercial
Second Place
Lawrence Fusselman
Owney the Postal Dog

Category 14
Event Covers
First Place
Chris Calle
Buffalo Trails Day

Category 14
Event Covers
Second Place
Chris Calle
Pony Express Rawhide Stage Station

Category 15
Foreign Covers
First Place
Argineh Zadoorian

Category 15
Foreign Covers
Second Place
Argineh Zadoorian

Category 16
Rookie of the Year
First Place
Christine Morgan
Owney the Postal Dog

Category 16
Rookie of the Year
Second Place
Christine Morgan
Save Vanishing Species

Category 17
Juniors age 10 and younger
First Place
Arianna Calle
Save Vanishing Species

Category 17
Juniors age 10 and younger
Second Place
Arianna Calle
Flag

Category 18 – Juniors age 11 to 17
First Place
Ian Calle
Mark Twain

Category 18 – Juniors age 11 to 17
Second Place
Ian Calle
Indianapolis 500

Top Cachet of 2011
Chris Calle

© 2014 AFDCS Contact Us